Igehirdető: Gyimóthy Zsolt
Lekció: Haggeus 1
Textus: 1Pt 2:5
Énekek:
80. „Hallgasd meg Izráel pásztora …”
270. „Légy csendes szívvel…”
166. „Urunk Jézus, fordulj hozzánk…”
451. „Száma nincsen Uram …”
261. „Kegyelmes Isten”
A 2020. év olyan dolgokat hozott az életünkbe, amit talán elképzelni sem tudtunk. Teljesen természetesnek – és ezért talán nem is eléggé becsült dolgokról kellett lemondanunk részben hatósági utasításra, részben önnön óvatosságunkra is hallgatva. A járvány fenyegetettsége elszigetelt bennünket egymástól, elszigetelt a személyes találkozástól, a Krisztus-test valóságának megélésétől, ez átkerült a digitális térbe, ami csak nagyon részlegesen pótolhatja a valódit. Talán sokan megértették azt, hogy ami természetesnek tűnik, mennyire nem az. Mint ahogy teljesen természetes tevékenység pl. egy cipő befűzése – egészen addig, amíg az ember le tud hajolni a cipőjéig, vagy van hozzá ujja és keze.
Még messze nem tudjuk, hogy ennek a járványnak milyen romboló volt a hatása pl. a mi közösségünk életére nézve is. Jó, hogy volt az online tér. Jó volt hallani a visszajelzéseket a testvérektől, hogy bekapcsolódnak az istentiszteletekbe – de akkor is ha tudom, hogy szerető testvéreknek mondom, amit Isten rámbízott, mégiscsak egy kamerának beszélek, itt vagyunk ketten a technikai segítőmmel; nem látom a mosolyotokat, a könnyeiteket, a figyeléseteket, rezdüléseiteket, szóval nem érezhetem azt, amit a test együttlélegzése jelent, és azt hiszem ezzel nem vagyok egyedül.
És amikor azt mondtam, hogy nem tudjuk, hogy milyen volt a romboló hatása ennek a járványnak, azt éppen a közösségi és lelki romboló hatásra értem. Vajon milyen lesz a hatása a COVID-nak a Krisztus testre? Félreértés ne essék – hiszem, hogy Krisztus úr mindenek felett. Azt is hiszem, hogy Krisztus teste az egyház az idők végezetéig élni fog a földön; de milyen rombolást végzett közöttünk a tagjaiban a járvány? Amikor megkezdődik az újranyitás vajon visszataláltok-e a test közösségébe? Sőt – lesznek-e, akik újonnan keresik Krisztusban az egyetlen Istent; és teszik ezt Krisztus földi testén keresztül – amiről éppen a hitvallás alapján hiszem, hogy az egyetlen lehetséges és valóságos alternatíva. Majd röviden azt is megvilágítom, hogy miért, éppen azon az alapigén keresztül, amire a mai napra és a 2021. évre mutatott rá számomra a Szentlélek. Ez az Ige az 1Pt 2:5-ben van megírva:
Ti magatok is mint élő kövek épüljetek fel lelki házzá, szent papsággá, hogy lelki áldozatokat ajánljatok fel, amelyek kedvesek Istennek Jézus Krisztus által.
Élő kövekként épüljenek fel lelki házzá. Ez pedig megmutatja a Krisztusban elhívottak közösségének minőségét.
A közösség alkotó tagjait élő kövekként írja le. Magát a közösséget pedig lelki házként. Ennek az élők kövekből álló lelki háznak pedig egy nagyon fontos funkciója van: lelki áldozatokat ajánljanak fel Istennek, amelyek Jézus Krisztus által kedvesek.
1. A gyülekezet lelki ház
Péter apostol felszólításában az első fontos állítás az, hogy a gyülekezet egy lelki ház. Ebben a lelki házban pedig lelki áldozatokat ajánlanak fel a tagok. Bár nem mondja ki a templom szót, de ezzel a körülírással egyértelművé teszi, hogy a gyülekezet Isten temploma.
A templom vallási jelentősége minden vallásban, hogy ott Istennek (vagy az isteneknek) mutatnak be áldozatokat. Míg azonban a pogány vallásokban, vagy az Ószövetség vallásában az áldozat mindig tárgyiasult úgy, hogy az áldozó megelégedhetett azzal, hogy megtette a kötelességét, amit az Isten megkívánt, addig az Újszövetségben, ha a hívők áldozata valamilyen formában tárgyasul is – legyen az adomány, testvéri segítségnyújtás, közösségi szolgálat – azzal nincs letudva semmi. Ha nem a Szentlélek a forrása, ha nem a Lélek indít az áldozatra, akkor nem lesz lelki áldozat – akkor a vallásos kötelesség szintjén ragad – de az nem lesz kedves Istennek.
2. A gyülekezet tagjai élő kövek
A második állítás a felszólításban: a gyülekezet tagjai élő kövek. Nagyon gazdag ez a metafora. Márcsak azért is, mert mit is jelent ez a kifejezés, hogy élő kő? A kő az egyik legélettelenebb dolog, amit ismerünk. Nagyon is élettelen.
De nem így Krisztus Egyházában. A Krisztus egyházát nem élettelen kövek alkotják. Ez nagyon fontos dologra is rávilágít – nem ott van a Krisztus egyháza, ahol kőtemplom van, hanem ott, ahol gyülekezet van, ahol istentisztelet van, ahol az Istennek felajánlott lelki szolgálat van. A templomépület másodlagos – sőt akár sokadlagosnak is tekinthető. A templomépület nem cél, hanem szolga. A gyülekezet nem a templomért szolgál, hanem a templom szolgál a gyülekezetért. Néha összekeverjük ezt.
De nagyon gazdag az „élő kő” kifejezés. Arra utal, hogy a gyülekezet tagjai csak együtt tudnak épülni lelki házzá. Külön-külön nem. Hogyan?
Nézzük meg ezt a téglát. Ez egy darab kő. Ez az egyetlen darab kő képes-e önmagában felépíteni önmagát egy házzá? Nyilván képtelenség az ötlet is. Mi van, ha sok ilyen téglám van, de szanaszét és összevissza? Az még mindig nem egy ház, hanem egy sittkupac. Ahhoz, hogy ház legyen a kőből egy gondos kőművesnek a megfelelő módon egymáshoz illesztve az egyes köveket falat kell építenie. Úgy viszont már ház lesz. Itt a háttérben is látjuk, hogy ez hogyan néz ki. Minden egyes kő – vagy tégla hány másikhoz kapcsolódik? Számoljuk meg. Így lesz erős egy fal. Úgy, hogy tudja nemcsak azok számítanak abban, hogy erős a fal, akikhez ők kapcsolódnak, hanem azok is számítanak, akik azokhoz kapcsolódnak, akik hozzájuk kapcsolódnak, meg azok is, akik sokkal távolabb, de mégis egy falat alkotnak. Egyetlen szilárd falat – egy közösség részeként.
Sokan nem látnak tovább a saját kis mikroközösségüknél, a saját kiscsoportjuknál. Nem látják a gyülekezet egészének a lelki csodáját, nem gyönyörködnek benne és nem ünneplik érte Istent Jézus Krisztus által felajánlott lelki szolgálatokkal.
Amikor azt mondtam, hogy még nem látszik, hogy ez a járvány mekkora rombolást vitt végbe, akkor elsősorban arra a lelki kárra gondoltam, amit az okozhat, hogy most már az otthonainkban a Youtubon is lehet istentisztelet – sőt akár szörfölgethetek is az istentiszteletek között. De lesz-e ebből így egy Isten terve szerinti lelki ház, amely képes lelki áldozatokat ajánlani Istennek, amely kedves a számára Jézus Krisztus által?
Ha az ember őszinte választ ad, akkor tudja – az nem lesz lelki ház, legfeljebb szétdobált kőkupac. Azt is tudom, hogy 2021-ben nagyon sok mindent – lelkileg újjá kell építeni. Hogy mit és hogyan, az még a jövő titka.
A mai rövid évnyitó üzenetünknek éppen ez a célja: hogy felrázzon, és megnyissa a szíveteket arra a vágyra, hogy mint élő kövek épüljünk együtt lelki házzá. Hogy vasárnapról vasárnapra, istentiszteletről istentiszeletre, és hétköznap kicsoportról kiscsoportra vegyünk részt az építésben.
Hív erre egyrészt Péter apostol buzdítása, de vegyük komolyan Haggeus próféta figyelmeztetését is: itt az ideje az Úr háza újjáépítésének, amely ahogy eddig is, ezután is Krisztus alapjára épül fel, aki a Sionban letett élő kő – aki pedig benne hisz, nem szégyenül meg. Ámen.